Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie nr 18 im. Sportowa Kraina w Lesznie

10 KROKÓW BY WZMOCNIC ODPORNOŚĆ

Krok pierwszy – pełnowartościowa dieta

Drogi rodzicu, prawidłowo dobrana dieta jest podstawowym czynnikiem, który pomoże w zapobieganiu chorobom. Konieczne jest codzienne spożywanie porcji warzyw i owoców. Dieta powinna być bogata także w nabiał. Natomiast należy unikać cukrów prostych, zawartych w słodyczach i ciastach, oraz przetworzonych tłuszczy. Najlepiej, żeby dziecko unikało napojów gazowanych i słodzonych soków. Należy pamiętać także o regularności spożywanych posiłków.

Krok drugi- dobrze dobrana odzież

Rodzicu wybieraj ubranka z naturalnych materiałów. Szczególnie zimą najlepiej ubierać dziecko w kilka warstw ubranek, które można łatwo ściągnąć. Nie przegrzewaj ani nie wychładzaj organizmu dziecka!

Krok trzeci – ruch to zdrowie

Im wcześniej wprowadzimy ruch do codziennego harmonogramu zajęć przedszkolaka, tym lepiej. Oczywiście najkorzystniej jest, kiedy można uprawiać sport na świeżym powietrzu, niestety nie zawsze jest to możliwe. Ważne jest jednak, aby wybrać taki rodzaj aktywności, która sprawia dziecku przyjemność.

Krok czwarty – spacer

Codzienne przebywanie na świeżym powietrzu pomoże w utrzymaniu zdrowia. Rodzicu, nie rezygnuj ze spaceru nawet w chłodne czy mroźne dni; pamiętaj jednak o odpowiednim dobraniu ubioru.

Krok piąty – hartowanie

Rodzicu, pamiętaj, że w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci, nie powinno być cieplej niż 20 stopni Celsjusza. Przed spaniem pokój powinien być wywietrzony. Warto również hartować dziecko podczas kąpieli.

Krok szósty – mycie rąk

Systematyczne i prawidłowe mycie rąk zmniejsza ryzyko przeniesienia infekcji. Rodzicu, na początku kontroluj, jak dziecko myje rączki – powinny być całe zmoczone pod bieżącą wodą, potem zawsze trzeba użyć mydła, a następnie należy je dokładnie spłukać. Konieczne jest mycie rąk przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze spaceru. Chwalmy dziecko za dobrze wykonaną czynność!

Krok siódmy – odpoczynek

Nawet dzieci potrzebują czasem trochę wytchnienia. Rodzicu, bardzo ważny jest również sen; dziecko powinno spać 8-10 godzin dziennie.

Krok ósmy – wylecz infekcję do końca

Niewyleczona do końca infekcja stanowi zagrożenie dla samego przedszkolaka i kolegów z grupy. Może skutkować rozwojem powikłań, a dodatkowo po przebytej infekcji osłabiony układ immunologiczny bywa przyczyną kolejnego zachorowania. Do przedszkola można posyłać jedynie zdrowe dzieci.

Krok dziewiąty – szczepienia

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Od kilku lat oprócz szczepień dodatkowych na rynku znajdują się szczepionki zalecane. Porozmawiaj z pediatrą na temat szczepień zalecanych.

Krok dziesiąty – dużo uśmiechu na co dzień

Wiadomo, śmiech to zdrowie, więc starajmy się na co dzień zachować jak najwięcej pogody ducha. Zadowolone i szczęśliwe dzieci rzadziej chorują.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny