Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie nr 18 im. Sportowa Kraina w Lesznie

MAMO, TATO IDĘ DO PRZEDSZKOLA

Wskazówki i porady dla rodziców

Pierwszy dzień w przedszkolu to trudny moment zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli. Dla dziecka to przede wszystkim nowe miejsce i nowi koledzy, obca pani, która ustala nieznane zasady i dba o to, aby były przestrzegane.

Dla rodziców to wielkie przeżycie, niepewność oraz lęk o własne, całkiem „dorosłe” już życie.

Rodzicu, aby łatwiej przeżyć ten trudny dla wszystkich okres skorzystaj ze sprawdzonych rad i wskazówek.

Raz podjęta decyzja powinna być konsekwentnie realizowana. Rodzice muszą być przekonani, że pójście dziecka do przedszkola jest decyzją najlepszą zarówno dla nich, jak i dla niego. Jeżeli chcemy, aby dziecko przyjęło naszą decyzję z ufnością, bezwzględnie nie możemy okazać mu naszego wahania i wątpliwości. Na pewno należy także dziecko oswoić z myślą pójścia do przedszkola i cierpliwie tłumaczyć.

Nastaw dziecko pozytywnie. Opowiadając dziecku o przedszkolu, mów tylko pozytywnie (szczególnie akcentując słowo „przedszkole”), np. W przedszkolu jest dużo dzieci, które się bawią zabawkami. Pani w przedszkolu czyta bajeczki, buduje z dziećmi na dywanie wieże z klocków itp. Nie należy w żadnym wypadku straszyć dziecka przedszkolem, typu: Zobaczysz jak pójdziesz do przedszkola to migiem będziesz sprzątał zabawki, a pani to nauczy cię posłuszeństwa itp. Tego typu uwagi wywołują dodatkowy stres u dziecka utrudniając mu pierwsze kontakty z nauczycielką oraz nasilają w nim niepokój w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu.

Naucz dziecko samodzielności. Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu to duży stres, który narasta w przypadku gdy dziecko jest mało samodzielne. Aby zminimalizować choć trochę ten stres, należy zadbać, by dziecko (na miarę swoich możliwości) radziło sobie w takich sytuacjach jak: zgłaszanie potrzeb fizjologicznych, samoobsługa w toalecie (podciąganie majtek, spuszczanie wody), ubieranie się i rozbieranie w sali lub szatni (zdejmowanie i wkładanie bucików, zdejmowanie spodenek i wkładanie ich), a także siedzenie podczas posiłku przy stole, trzymanie łyżki i jedzenie. Te czynności są do opanowania przez małe dziecko, o ile tylko pozwoli mu się je w domu wykonywać samodzielnie.

Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, tylko czule, ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem. Nie jest wskazane przyprowadzanie dziecka do przedszkola w ostatniej chwili, gdyż pośpiech podczas rozbierania i zniecierpliwienie temu towarzyszące wprowadzają dziecko w stan niepokoju i pobudzenia. Pożegnanie z dzieckiem powinno być czułe, ale krótkie. Jasny, prosty komunikat typu: Przyjdę po ciebie po obiedzie… jest dla dziecka zrozumiały i logiczny. Bardzo ważne jest dotrzymywanie słowa. Daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zarazem pewność, że rodzic przyjdzie. . Dzieci o zachwianym poczuciu bezpieczeństwa w dramatyczny sposób rozstają się z najbliższymi, a ich rozpacz trwa dłużej.

Pluszowa zabawka pomoże dziecku przetrwać trudny czas. Dziecku łatwiej będzie przeżyć rozstanie z rodzicem i chętniej wejdzie do sali zabaw, trzymając pod pachą swego pluszaka. Zabawka będzie przypominała mu dom rodzinny.

Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Małe dzieci szybko się męczą z powodu nadmiaru wrażeń i hałasu. Dlatego należy je przyzwyczajać do przedszkola poprzez stopniowe wydłużanie czasu pobytu.

Nauczyciel zna twoje dziecko – rozmawiaj z nim i ufaj mu. Dzieci po powrocie z przedszkola najczęściej opowiadają o różnych wydarzeniach, które miały miejsce w przedszkolu. Słuchaj wszystkiego z uwagą, ale nie komentuj, nie pouczaj. Porozmawiaj z nauczycielką, jeżeli pewne fakty i zdarzenia budzą twoje wątpliwości. Niektóre dzieci mają wybujałą wyobraźnię i rozbudzoną fantazję. Dlatego weź poprawkę na to, co dziecko opowiada. Skonfrontuj to z nauczycielką, która udzieli ci rzetelnej informacji o twoim dziecku, jego rozwoju, postępach, kłopotach edukacyjnych i zachowaniu. Tylko współpraca z nauczycielką, oparta na wzajemnym zaufaniu, przyniesie oczekiwane rezultaty.

Artykuł napisany na podstawie czasopisma „Bliżej przedszkola”

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny