NEGATYWNE POSTAWY OTOCZENIA WOBEC TIKÓW U DZIECKA UTRUDZIAJĄCE LECZENIE

Negatywne postawy otoczenia wobec tików utrudniające ich leczenie

Nie karaj dziecka za tiki, nie wyśmiewaj, nie stygmatyzujcie tylko nie pomagasz, ale wtórnie wzmacniasz tik, prowadząc do jego utrwalania i przedłużania.

Nie traktuj dziecka JAK CHOREGO, NIE POBŁAŻAJ, nie traktuj go w jakiś „ulgowy” sposób z racji tego, że ma tik. Z jednej strony— wywołuje to w dziecku przekonanie: „jestem nieporadny”, „nie potrafię tego zrobić”, „jestem zbyt słaby”, „nie nadaję się”, więc przestaje podejmować wszelkie wysiłki, by coś osiągnąć i traci motywację do działania. Z drugiej strony— prowadzi to do sytuacji, w których dziecko zaczyna czerpać korzyści z posiadania tiku: „skoro jestem chory, to nie muszę tego robić”. Taka postawa również powoduje utrwalanie się tiku, bo skoro tik przydaje się do czegoś, to po co z niego rezygnować i cokolwiek z nim robić.

Nie wyrabiaj w dziecku i sobie poczucia winy— szukanie przyczyn tiku w sobie samym, w swym postępowaniu rodzi wstyd, a dalej— złość, wstręt czy inne negatywne emocje wobec dziecka. To z kolei obniża skuteczność działań podejmowanych w ewentualnej terapii, a nierzadko opóźnia samo szukanie pomocy i moment rozpoczęcia pracy terapeutycznej.

Ważne, aby sam terapeuta nie obwiniał Państwa— rodziców za powstanie tiku u dziecka! Powinien wyjaśnić Wam mechanizmy powstawania tików to, że nie jesteście Państwo jedyną rodziną borykającą się z tym problemem oraz, że problem jest częsty i do wyleczenia.

Nie zwracaj nadmiernej uwagi, nie koncentruj się na tiku dziecka, nie podkreślaj go, nie dopytuj ciągle, „dlaczego tak robi”.

Nie złość się i nie naciskaj, by próbował się kontrolować, nie podkreślaj, że inne dzieci czegoś takiego nie muszą robić itp..

(artykuł napisany na podstawie czasopisma Doradca Nauczyciela IV 2013)