TO, ŻE NIE MÓWIĘ, NIE ZNACZY ŻE NIE CHCĘ NIC POWIEDZIEĆ

Rodzicu! Jeśli Twoje dziecko ma trudności w komunikacji werbalnej, nie potrafi Ci powiedzieć o swoich potrzebach, radościach i smutkach skorzystaj z możliwości, jakie daje komunikacja alternatywna i wspomagająca – AAC.

Komunikacja alternatywna jest metodą porozumiewania używaną zamiast mowy, komunikację wspomagającą stosują osoby, które nie mogą mówić na tyle wyraźnie, aby otoczenie zrozumiało, co chcą powiedzieć.

Zastosowanie metod AAC daje dziecku możliwość porozumiewania się z najbliższymi i z innymi osobami z otoczenia. Dzięki tym metodom dziecko uczy się rozumieć inne osoby i jest przez nie rozumiane, staje się aktywnym partnerem dla innych ludzi.

Zasady obowiązujące przy zastosowaniu AAC:

1. konsekwentnie stosujemy wybraną metodę zawsze i wszędzie, w odniesieniu do różnych sytuacji i osób,
  2. uczymy się zrozumiałego komunikowania „tak” i „nie”, dzięki temu wzrasta motywacja do porozumiewania się z innymi,
  3. tworzymy słownik dziecka uwzględniając najbliższe mu osoby, potrzebne przedmioty, ulubione zabawki, ważne dla niego czynności,
  4. stale wzbogacamy repertuar stosowanych komunikatów, tworzymy indywidualne pomoce komunikacyjne dostosowane do potrzeb ich użytkownika,
  5. pamiętamy o tym, że komunikacja to nie tylko odpowiadanie na zadane pytania, to też możliwość ich zadawania, samorzutnego komunikowania się zależnie od potrzeb.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.