Przedszkole Miejskie nr 18 im. Sportowa Kraina w Lesznie

WARTO CZYTAĆ DZIECIOM

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób!

CZYTAJMY DZIECIOM!

Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie kojarzy się dziecku z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Czytanie rozwija uczucia, jest źródłem emocji. Rozwija zdolności do przeżywania trudnych losów bohaterów, postaci nieszczęśliwych, pokrzywdzonych. Wzbogaca słownictwo, rozwija kompetencje językowe, a to ułatwia wyrażanie myśli i uczuć, sprawia, że dzieci więcej rozumieją. Dzieci, którym czytamy mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię, potrafią tworzyć obrazy, „wyobrażać sobie”. Czytanie to dobry sposób na długie zimowe wieczory, a książka to przyjaciel, który daje ukojenie i nadzieję. Rodzice, którzy czytają swoim dzieciom uczą ich świata, czynią ich bogatszymi w wiedzę.

Rodzicu! Rozkochaj swoje dziecko w książkach

•  Od najmłodszych lat otaczaj dziecko książkami
  •  Wspólnie oglądajcie ilustracje w książkach, rozmawiajcie o nich
  •  Pokaż mu właściwy sposób czytania, niech razem z Tobą śledzi palcem tekst
  •  Rozmawiaj z dzieckiem o tym jak wygląda książka, gdzie jest jej początek, koniec, jakie ma ilustracje
  •   Zachęcaj dziecko do odgadywania o czym będzie mowa w dalszej części książki
  •  Oglądajcie razem książki popularno – naukowe (np. słowniki dla dzieci, atlasy)
  •  W rozmowach z dzieckiem używaj odpowiednich określeń; książka, tytuł, autor, bohater, rozdział, strona;
  •  Pokaż dziecku, że ty także chętnie czytasz;
  •  Naucz dziecko dobrze traktować książki; Czytaj dziecku 20 minut dziennie, codziennie.

Maj 2022