PROJEKT MINISTERIALNY "ZDROWE DZIECI"

Utworzono dnia 13.11.2023

Drodzy Rodzice!

Nasze Przedszkole przystąpiło do ministerialnego projektu : "Zdrowe dzieci", w którym chodzi o wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Żywienie we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na fizyczne i psychiczne zdrowie człowieka i w dużym stopniu na stan jego zdrowia w dorosłości.

Okres między 2 a 6 rokiem życia to czas kluczowy dla rozwoju organizmu.  Pojawiająca się wówczas neofobia, rozumiana jako lęk przed próbowaniem nowej żywności lub niechęć do jedzenia wyglądającego na nieznane (głównie ze względu na podanie go w obcej dla dziecka postaci), to naturalny etap rozwoju i  ewolucyjnie ukształtowany mechanizm ochronny.

Ważne, by mieć tego świadomość i próbować kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe nawet wtedy, gdy dzieci stawiają opór przed próbowaniem nowych pokarmów. W przypadku takiego zachowania nie należy stosować przymusu lub nacisku, nie namawiać nachalnie do próbowania czy karmić na siłę, ponieważ może to długofalowo przyczynić się do pogłębiania u dzieci uczucia strachu, oporu czy niechęci do danej żywności.

Jednocześnie zaleca się, by nie rezygnować z podawania dziecku nowych produktów. Badania pokazują, że dopiero kilku czy nawet kilkunastokrotna ekspozycja na dany produkt umożliwia jego akceptację.

Proponowanie nowych produktów w przyjaznej, spokojnej atmosferze, bez wywierania na dzieciach presji, możliwość doświadczania danych produktów wszystkimi zmysłami czy prowadzenie działań edukacyjnych, mających na celu oswojenie dzieci z daną grupą produktów, ich dostępność w zasięgu wzroku i rąk dziecka, możliwość dotyku, oswajania się z nimi, samodzielnego jedzenia palcami, zabawy z jedzeniem zwiększają prawdopodobieństwo jego akceptacji.

Chcemy, aby projekt zaowocował zmianą nawyków u dzieci. Aby tak się stało trzeba współpracy całego środowiska dziecka. Jeśli dorośli wokół zmienią swoje nawyki, droga dziecka do zmiany będzie skuteczniejsza i przyjemniejsza. Bo cudownie jest robić ciekawe rzeczy razem.

Chcemy zachęcić Państwa do skorzystania z bezpłatnych webinarów, które znajdziecie Państwo na  www.zdrowedzieci.com

Nie jest to obowiązkowe, ale według nas bardzo przydatne!

Licznik odwiedzin: